top of page

Nutrigenetik veya Nutrigenomik nedir?

Aynı yemeğin insanları çok farklı şekillerde etkilediği genellikle açıktır. Bazen bir kişinin belirli bir diyetle kilo verdiğini, bir başkasının ise aynı miktarda egzersiz yapmasına rağmen kilo vermediğini görürüz.Her insan farklıdır ve bu farklılıkların pek çok nedeni genlerimizdedir.

Hangi besinlerden daha fazla almanız gerektiği gibi temel şeyleri öğrenebileceksiniz çünkü onları diğer insanlar kadar etkili bir şekilde özümsememeye yönelik genetik bir eğiliminiz var. Bazı vitaminleri ve mineralleri çok zayıf metabolize etmenize neden olan küçük genetik varyantlar vardır, bu nedenle vücudunuzun günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için daha önemli bir miktara ihtiyacı olabilir. Bunlardan bazılarını genlerinizde tespit edebiliriz.

Aynı şey diğer birçok besin için de geçerlidir, çünkü belirli yağ türlerine veya karbonhidratlara vs. farklı tepkiler gösterebilirsiniz. Genetik analiz sayesinde kendiniz, kafeinin sizi neden farklı şekilde etkilediği veya neden sevdiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Bu testler tüm laboratuvarlarda yapılmaktadır ancak  evde kendi kendinize yapmanız için biz tüm gayretimizle çalışıyoruz.

Bu testlerin size  kazandıracagı şeyler şunlar olabilir.

Daha sağlıklı beslenme:

Burada belirli gıdalara olan genetik yatkınlığınızı ve genetik kodunuza bağlı olarak sizin için en çok hangi tür diyetlerin tavsiye edildiğini görebilirsiniz.

Vitaminler ve mineraller:

Çeşitli vitamin ve mineralleri etkileyen genleri ve metabolizmanızı analiz edeceğiz, böylece hangi yiyecekleri daha çok hangilerini daha az yemeniz gerektiğini bileceksiniz.

Metabolik:

Kolesterol veya trigliserit seviyelerine yatkınlığınızı bilin. Vücudunuzun bazı önemli metabolik yapıcılara neden diğerlerinden farklı tepki verdiğini anlayın.

Duyularınız:

Bazı genler, belirli tatları daha yoğun bir şekilde hissetme yeteneğiniz veya tatlıya veya gagalamaya yatkın olup olmadığınız gibi bazı merakları bize verecektir. Ayrıca kafeinin etkilerini ve daha fazlasını etkileyebilecek genlere de bakacağız.

Kilonuz ve siz:

Kilo diyet etkinliğini etkileyen genleri göreceğiz. Bazı genler kilo alma eğilimini, doyma güçlüğünü ve yemek yeme isteğini etkiler. En etkili diyet herkes için aynı değildir ve cevap genlerimizde olabilir. Menünüzü planlarken ve hedeflerinize ulaşırken genetik bilgileriniz en iyi müttefikiniz olabilir.

bottom of page