top of page

Tiroid Sağlığı Tarama Testi

Tiroid bozuklukları, özellikle kadınlar için dünyadaki en yaygın tıbbi durumlardan biridir ve artan sayıda insan yetersiz tiroidden muzdariptir ( hipotiroidizm).

TSH seviyelerinizin normal mi yoksa yüksek mi olduğunu gösteren basit ve güvenilir ,ev de yapılabilir kan testidir.
 

Kullanımını gerektiren belirtiler;

Hipotiroidizm belirtileri

  • Soğuk, yorgun ve uyuşuk hissetmek

  • Kabızlık, kilo alımı, kuru cilt ve kırılgan saçlar

  • Unutkan ve bazen depresif olmak

  • Kadınlar ayrıca adet düzensizlikleri yaşayabilir

Hipofiz bezi tarafından salgılanan tiroid uyarıcı hormon (TSH), tiroid bezinin aktivitesini düzenler ve kontrol eder. Kanınızdaki normal TSH seviyesinden daha yüksek bir değer, düşük aktif bir tiroidin muhtemel olduğunu gösterir.

SELFCheck Tiroid Sağlığı Testi, parmaktan alınan bir kan örneğinden artan TSH düzeylerinin (hipotiroidizm) tespiti için hızlı bir immünodiagnostik kendi kendine test kitidir ve sadece 10 dakikada sonuç verir.

Test kiti içeriğinde;

  • 1 test cihazı, 1 plastik pipet ve 1 kurutucu poşet

  • 1 ml seyreltici içeren 1 küçük şişe

  • Kan örneği almak için 2 steril neşter

  • 1 talimat broşürü

Ayrıca ikinci ibreli veya zamanlayıcılı bir saate veya saate ve temiz bir mendile ihtiyacınız olacaktır.

SELFCheck Tiroid Sağlık Testi ile sağlanan neşterler tek kullanımlıktır. Talimatlar yazılı olarak takip edilirse gerekli olmamasına rağmen, yedek bir neşter sağlanır. Lansetlerin nasıl kullanılacağına dair bir video burada görülebilir.  https://www.youtube.com/watch?v=a5Rnjo7mNsc

 

Sonuç olumluysa ne yapmalıyım?

Sonuç pozitifse, kanınızdaki TSH seviyesinin normalden (5μIU/mL) yüksek olduğu anlamına gelir. Doktorunuzla konuşmalı ve test sonuçlarını belirtmelisiniz. Takım arkadaşımız   Eczacınızın,  yönlendireceği uzmanlık dalı ilgili doktorlar hakkında  bilgi verecektir. İlgili uzman Doktorunuz ek bir inceleme yapılıp yapılmayacağına karar verecektir.
 

Sonuç olumsuz ise ne yapmalıyım?

Sonuç negatif ise TSH seviyesi 5μIU/mL'nin altında ve normal aralıkta demektir. Ancak belirtileriniz devam ederse doktorunuzla konuşmalısınız.
 

SELFCheck Tiroid Sağlığı Testinin doğruluğu nedir?

SELFCheck Tiroid Sağlığı Testi doğrudur ve hastanelerde ve laboratuvarlarda sağlık uzmanları tarafından 10 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. SELFCheck Tiroid Sağlığı Testinin referans laboratuvar yöntemleriyle karşılaştırılması, en az %95,5'lik bir genel anlaşma olduğunu göstermektedir. Bu test güvenilir olmasına rağmen, tüm tıbbi testler az sayıda yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuç verebilir

bottom of page