top of page

Gluten Alerji Çölyak Tarama Testi

Aşağıdaki tıbbi durumlardan mustarip kişilerin, devam eden bakım ve tedavilerinin rutin bir parçası olarak çölyak hastalığı açısından taranması önerilmiştir:

Çölyak hastalığının teşhisi, ekmek ve/veya buğday içeren makarna yedikten sonra şişkinlik; ishal ve kabızlık nöbetleri; kas kaybı; tükenmişlik; yanı sıra cilt şikayetleri beliren 30 yaş üstü kişilerde

Tip 1,2  diyabetliler;

irritabl bağırsak sendromu (IBS);

az aktif tiroid veya aşırı aktif tiroid bezleri; 

dermatitis herpetiformis - kabarmaya neden olan bir cilt durumu olan kişilerin de yapması önerilir.

Çölyak hastalığı için SELFCheck Gluten Duyarlılık Testi'nin kullanımı kolaydır, testi gerçekleştirmek için yalnızca küçük bir parmaktan kan örneği alınması gerekir ve 15 dakikadan daha kısa sürede görsel bir sonuç verir.

    Bu test kanda anti-doku transglutaminaz antikorları (tTGA) - çölyak hastalığı için kanıtlanmış bir biyobelirteçi varlığını araştırır.

 Belirti gösterenler  1. Basamak sağlık hizmeti  bağlamında Hekim önerimi ile  Eczacılarından bu testi temin ederek  SELFCheck Gluten Duyarlılık Testini mahremiyet içinde gerçekleştirmenin faydası, kişisel sağlığın daha erken yönetilmesi açısından daha ileri adımlar atmak için gereken teşvikin yanı sıra gizliliği de sağlar ve bir sağlık uzman doktora danışmak daha erken tıbbi müdahaleyi kolaylaştıracaktır.
 

SELFCheck Gluten Duyarlılık Testini mahremiyet içinde evde gerçekleştirmenin faydası,
Kişisel sağlığın daha erken yönetilmesi açısından daha ileri adımlar atmak için gereken teşvikin yanı sıra gizliliği de sağlar ve bir sağlık uzmanına danışmak daha erken tıbbi müdahaleyi kolaylaştıracaktır.

Gluten intoleransı veya buğday alerjisi, çölyak hastalığını tanımlamak için en sık kullanılan (ancak yanlış) terimlerdir.

En çok sorulanlar;

Glutensiz diyetteyim. Güvenilir bir sonuç almak için ne kadar süre glüten yemem gerekiyor?

Çoğu doktor, test yapmadan önce 6 hafta boyunca normal, glüten içeren bir diyet uygulamanız gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni, sıkı bir glütensiz diyet yapıyorsanız, kan testlerinde tespit edilen antikor seviyelerinin saptanamayan seviyelere düşmesidir. Çölyak kan testi ile pozitif sonuç alsanız bile, daha ileri kan testleri veya biyopsi için sevk edilebileceğiniz için doktorunuzla konuşmadan glütensiz gitmeyin.

Neden çölyak hastalığı testi (glüten duyarlılığı)?

Çölyak hastalığı, ince bağırsağın iç yüzeyinin, glüten içeren yiyeceklerin tüketilmesiyle hasar gördüğü, yaşam boyu genetik olarak kalıtsal bir bağırsak bozukluğudur. Semptomlar arasında hafif güçsüzlük, kemik ağrısı, aftöz stomatit (tekrarlayan ağız ülseri) ve kronik ishal, karında şişkinlik ve kilo kaybı sayılabilir. Bu semptomların yoğunluğu değişebilir ve bu nedenle herhangi bir bireyin refahında genel bir bozulmaya katkıda bulunur.
 

Test kimin için?

Gluten intoleransı olabileceğini düşünen veya irritabl bağırsak sendromundan (IBS) muzdarip herkes. Çölyak hastalığı ailelerde de görülür,genomik sebeplere dayanabilir., Bu nedenle erkek kardeşleri, kız kardeşleri, ebeveynleri ve çocukları test etmek faydalı olabilir.İlerlemiş çölyak vakaları ardışık hastalıklara sebebiyet vereceginden erken tanısı önemlidir.
 

Ya sonucum tTG IgA antikorları için pozitifse?

Daha fazla test ve teşhis için doktorunuzla iletişime geçin. 
Bu arada glüten içeren gıdaları (buğday, çavdar veya arpadan yapılan ürünler gibi) yemekten kaçınmayın , çünkü glüten alımını azaltmak antikorları azaltır ve tanıyı zorlaştırır.

 

Piyasa arzı düşünülentarih; Ekim 2021

bottom of page