top of page

Bağırsak sağlığı ve Kanserojen polip erken ön teshisinde yeni bir yöntem;

Faecal İmmunochemical Test (FİT -DIŞKI İMMUNOKİMYASAL TESTİ) 

Bağırsak kanseri, erkeklerde ve kadınlarda üçüncü en yüksek kanser nedeni olmaya devam etmektedir. 50 yaş altı kişilerde bağırsakların saglıksız olduğunu gösteren ufak bulgular veya   tıbbi durumlar kolayca sorulmaz , utanç verici , garipte gelebilir. Sağlam bağırsak işleyişinde yeri olmayan  aşağıdaki  durumlar bağırsak sağlığınızın (iltihab yada kümeleşmiş kanserleşme oldugunda) çıkan dışkının  şekil ve içindeki kimyasallara yansımasına sebep olur. Saglıksız durumlara ait bulgular,Dışkınızda ve kanınızda mutlaka bulunacaktır. Vucudun bağısıklık sitemini kandıran C.Embirilojık Antijen ve Buna karşılık gelen antikor adı verilen proteinler haliyle dışkı ve kanda çıkar.
Bu nedenle, dışkıdaki anormal kanı ve bulaşan kanser atığı proteini , tespit edebilen basit ve hijyenik bir ev tarama testi, erkek ve kadınlara, erken tedavi , tıbbi tavsiye ve yardım almanızı  sağlayabilir. SELFCheck Evde Bağırsak Sağlığı (F.İ.T) testi, önemsenmeyen belirtilerin evinizde 5 dk kontrol ederek,endişe verici ve tedavi edilmesi gereken boyutta olup olmadıgı hususunda size yol gösterir.

Bağırsak Sağlığı Tarama Testi

Bağırsak sağlığı tarama testi öncelıkli tavsiye edildiği durumlar ve kişiler;
 

 •  Aşagıdaki belirtilerden bir veya birkaçını gösterenler;                        

 1.  dışkıda kan görülmesi

 2.  dışkılama alışkanlıklarında ishal ya da kabızlık seklinde değişim

 3.  dışkının kalem gibi incelmes

 4. sık tuvalete gitme ihtiyacı fakat yetersiz dışkılama,

 5.  Aralıklı, bazen kolik tarzda karın ağrısı ve şişkinlik,

 6. Bağırsakta "gaz"oluşum ve atımında çoğalma

 7.  gizli kan kaybına bağlı ciltte  solukluk,halsizlik ,

 8.  dışkıda ve iç çamaşırda yumurta akı benzeri mukus varlığı
   

 • Ailede kalın bağırsak kanseri bulunması,

 • Kişinin daha önce meme, yumurtalık veya rahim kanseri başta  kanser geçirmişi olması

 • Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kronik iltihabi bir bağırsak hastalığının bulunması

 • Hayvansal yağ ve kırmızı etin (özellikle sığır, domuz ve kuzu eti) sık tüketimi fazla olanlar, liften (fiber) fakir gıdalarla beslenenler

 • obezite, aşırı kalori alımı ve düşük fiziksel aktivite

 • aşırı sigara ve alkol tüketimi

 • Yukarıdaki belirti ve şartlara haiz henüz  hiç kolonoskopi olmamış,30-49 yaş arası kişiler


SELFCheck Evde Bağırsak Sağlığı testinin mahremiyet içinde gerçekleştirilmesinin yararı, gizliliği sağlamanın yanı sıra, kişisel sağlığın yönetilmesi ve bir sağlık uzmanıyla daha erken konsültasyon açısından daha ileri adımlar atmak için gerekli teşvikleri sağlar; ihtiyaç duyulabilir.
 

 F.İ.T   Bagırsak sağlığı tarama testi nasıl yapılır?

SELFCheck Bağırsak Sağlığı testinin kullanımı kolaydır ve dışkı immünokimyasal prensibini (FIT) kullanır, Bağırsak polipleri büyüme ve kanserleşmeye başladıklarında ,belli bir sayıya ulastıklarında bir protein salgılar.Carsinom Embriolojik Antijen(CEA) adı verilen bu madde dışkı ve anormal olan dışkı gizli kanda bulunur.GRW Üniversitesi insana ait bu proteını izole etmiştir. Testi gerçekleştirmek için yalnızca küçük bir dışkı örneği gerektirir ve 10 dakikadan kısa sürede okunması kolay görsel sonuç verir. Test FIT tespit yöntemini kullandığından, testten önce diyette veya açlıkta değişiklik yapılmasına gerek yoktur.Sadece kan sulandırıcı ilaç kullanılmaz.Ay başı durumunda kullanılmaz.

 

FIT testi ile FOB testi arasındaki fark nedir?

Dışkı immünokimyasal testi (FIT), dışkıda gizli kan (FOB) testinin daha yeni bir versiyonudur. SELFCheck bir FIT testidir ,Bir çok ülkede ulusal saglık  tarama programlarında kullanılan yaygın FOB testlerinden daha doğru bir sonuç sağlar. FIT testinin faydaları, daha hassas olması ve diyetten etkilenmemesidir.

Daha fazla bilgi-literatür

Faydalı linkler;

 https://www.tkrcd.org.tr/

 

https://kanserledans.org/kolon-kanseri/

https://kanservakfi.com/kanser-turleri/bagirsak-kolon-kanseri/

https://www.kanser.org/saglik/toplum/kanser-turleri-alt-kategori/erken-tani-ve-tarama

Bağırsak kanseri taraması, bağırsak kanseri mortalitesini azaltır. Birleşik Krallık'ta bağırsak kanseri taraması başladığından beri, belirli bir tür dışkıda gizli kan testi - guaiac tabanlı bir test (gFOBT) kullanıldı. Şimdi, guaiac testinin yerini bir Fekal İmmünokimyasal Test (FIT) testi alıyor.

bulabilirsiniz.
 

FİT nedir?

Fekal İmmünokimyasal Test (FIT), insan hemoglobinini (Hb) spesifik olarak tanıyan antikorları kullanır. Bu, bir FIT sonucunun, guaiac Fekal Gizli Kan Testi (gFOBT) ile karşılaştırıldığında, diyet yoluyla alınanlar gibi dışkıdaki diğer kanların varlığından etkilenmediği, dolayısıyla yanlış pozitif sonuç olasılığını azalttığı anlamına gelir.

Tek bir dışkı örneğindeki insan kanı miktarını tespit etmek ve ölçmek için kullanılır. Pozitif bir FIT sonucu, gastrointestinal sistemde daha fazla araştırma gerektiren kanama olabileceğini düşündürür. Olumlu bir sonucu olanlar daha sonra normal olarak kolonoskopi,dAHA  İLERİ  testler  için yönlendirilmelidir.


FIT'in tanıtılması

FIT, gram dışkı başına mikrogram insan hemoglobinini ölçer. Pozitif veya negatif sonucun tanımı, sayısal FIT eşiği değiştirilerek değiştirilebilir. Genel bir ifade olarak, eşik veya eşik değeri ne kadar düşük olursa, test o kadar hassas olur ve tespit edilecek kanser ve adenom vakaları o kadar fazla olur ve sonuçta bağırsak kanserinden ölümler önlenir.

 

Gelen İskoçya FIT bir kesme 80μg / g, ileri adenomlar için daha yüksek bir tespit oranı ancak gFOBT tarama kıyaslanabilir bir kanser tespit oranına sahip ile tanıtıldı.

 

Gelen İngiltere FIT 120 ug / g kesim ile dahil edilmiştir. Ancak, FIT'i optimize etmek için hassasiyet eşiğini düşürme planları vardır.

 

Gelen Galler ve Kuzey İrlanda FIT 150 ug / g bir eşik değeri ile tanıtılmıştır.

GP'ler ve Uygulama Hemşireleri için Kanser Göhttps://publications.cancerresearchuk.org/categories/bowel-cancer-screening?_gl=1*1a8de1y*_ga*NTA1Mzk4MTUwLjE2Mjg3NTc5ODQ.*_ga_58736Z2GNN*MTYyODc3ODYzMi4zLjEuMTYyODc3ODYzNS41Nw..&_ga=2.261859012.818963490.1628757984-505398150.1628757984rüşleri (İngiltere, İskoçya ve Galler)

GP İyi Uygulama kılavuzları, bilgi grafikleri ve video animasyonları

https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/screening/bowel-screening-evidence-and-resources/bowel-screening-resources

GÜZEL yönergeler (NG12 ve DG30)(bağlantı harici)

https://www.nice.org.uk/guidance/dg30

İskoç Yönlendirme Yönergeleri (SRG)

https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/screening/bowel-screening-evidence-and-resources/bowel-screening-test#FIT3

Pozitif dışkı immünokimyasal testinden(FİT) sonra takip kolonoskopisini geciktirmeyin ! Türkçe alt yazılı    https://www.youtube.com/watch?v=Dv2AT9CEHQ0

Fit test ulusal saglık sitemlerinde nasıl yardımcı oluyor TÜRKÇE ALT Yazılı  https://www.youtube.com/watch?v=7iz2L6CSe9s

bottom of page